Průmyslové nemovitosti v roce 2020: vítěz pandemie
Rok 2020 byl na realitních trzích bouřlivý. Pandemie covid-19 dopadla také na trh komerčních nemovitostí a její vliv se projevil individuálně podle jednotlivých sektorů. Zatímco maloobchod a segment kancelářských prostor byl značně zasažen, průmyslový segment se ukázal jako nejodolnější a v době krize rostl. Řada nových významných transakcí a rozvoj výstavby přinášejí pozitivní náhled na budoucnost industriálního odvětví.
Trh průmyslových nemovitostí pod vlivem koronaviru
Pandemie a s ní související opatření ovlivnila nájemní trh průmyslových nemovitostí jen omezeně. V případě průmyslového a logistického trhu byl rozdílný stav mezi nemovitostmi sloužícími pro výrobu a logistiku. V případě logistiky vedla situace k nárůstu poptávky způsobené rozvojem e-commerce. Ani tady ovšem neplatí rozvoj plošně. Provoz e-shopů, zásobujících například kadeřnictví či restaurace a provozovny, se zastavil. U výrobních nemovitostí hraje důležitou roli výrobní program. „Průmyslový segment postihla koronavirová krize nejméně. Byl očekáván mnohem větší útlum, který ale nakonec nenastal. V Německu probíhá fenomenální boom na trhu průmyslových nemovitostí a i německá ekonomika skvěle funguje. Česká republika je navázána v rámci našeho průmyslu na německý trh a nečekáme tedy výrazné oslabení,“ říká Jakub Holec, zakladatel a CEO 108 AGENCY.
Důkazem toho je i největší nájemní transakce uskutečněná v roce 2020. Společnost Loxxess, poskytovatel logistických služeb pro dm-drogerie markt GmbH, podepsala smlouvu na novou halu v Boru u Tachova o rozloze 68.000 m2, která bude sloužit jako hlavní distribuční centrum retailového zákazníka. Zároveň společnost Loxxess prodloužila pronájem ve stávajících 35.000 m2. „Greenfieldové pozemky v Praze jsou zcela zaplněny a možnost nové výstavby je prakticky nulová. Stále narážíme na problémy spolupráce s municipalitami. Nepředpokládáme tak pokles nájemného, nýbrž jeho stagnaci a v prémiových lokalitách růst. Zatímco v segmentu kancelářských pronájmů pozorujeme v poslední době trend zkracování nájemních smluv a tlak na flexibilitu, v oblasti průmyslových a logistických hal sledujeme přesný opak. Stále více společností si uvědomuje kvalitu svých lokalit a snaží se zajistit si prostor pro svůj byznys na delší období v rozmezí pěti až deseti let dopředu,“ říká Jakub Holec.
Optimistická budoucnost
Přestože konečné změny na poli komerčních nemovitostí po COVIDu lze jen odhadovat, průmyslové nemovitosti je možno obecně považovat za nejstabilnější segment, který je vůči koronavirové krizi odolný. „Již nyní máme mnoho signálů napovídajících dalšímu růstu trhu nejen po stránce plochy, ale i transakcí a nových příležitostí k developmentu. Přestože byl trh průmyslových nemovitostí v roce 2020 pandemií do určité míry ovlivněn, jeho význam pro zajištění zásobování koncového spotřebitele mu poskytuje rezistenci proti krátkodobým výkyvům,“ říká Michal Bílý, analytik realitní poradenské společnosti 108 AGENCY.
Klíčová čísla průmyslového trhu za rok 2020
Český trh prémiových průmyslových nemovitostí dosáhl na konci roku 2020 celkové rozlohy 9,19 milionů metrů čtverečních. Ve čtvrtém čtvrtletí bylo dokončeno 83.451 m2 průmyslových prostor. Celkem dosáhla dokončená výstavba v roce 2020 609.302 m2, a jedná se tak o historicky druhou nejvyšší hodnotu za deset let. Rekordním byl rok 2017 s 707.000 m2. Neobsazenost klesla ve čtvrtém kvartálu 2020 na 4,94 %. Z toho 3 % tvoří Moravskoslezský kraj a region západní Čechy. V prémiových lokalitách (Praha a Brno) se pohybuje pod hranicí 2 %.