Prostředky štíhlé logistiky při zásobování výrobních linek
Pojem štíhlá logistika je velmi široký a týká se prakticky všech oblastí – výroby, skladování, dopravy a navazujících procesů. V zásadě jde o to, najít způsob, jak snížit nároky na místo, personál a techniku a tím optimalizovat logistické procesy. Zaměřme se nyní na specifickou oblast procesu zásobování výrobních nebo montážních linek materiálem a na způsob dopravy materiálu ze skladu do výroby.
Zmíněný proces je možné zajistit různými prostředky více nebo méně efektivními. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním typu výroby nebo montáže. Je nutné posuzovat případnou změnu ve všech souvislostech, například i to, jak takový proces řídit. Je dokonce možné dosáhnout celé nové koncepce včetně softwaru pro řízení toku materiálu.
Tažné soupravy jako vhodná náhrada vysokozdvižných vozíků
Způsob dopravy materiálu na linku a způsob řízení dopravy jsou klíčové pro plynulost výroby nebo montáže – významně ovlivňují kvalitu a náklady celého procesu. V mnoha provozech jsou v této oblasti velké rezervy a zajímavý potenciál pro zlepšení. Úspory můžeme najít v zeštíhlení prostředků a personálu, které zásobování linky zajišťují. Jako příklad je možné uvést zásobování klasickými vysokozdvižnými vozíky. Často se stává, že jsou zvoleny nevhodně (velikostí, nosností…). Adekvátní náhradu může představovat zavedení tažných souprav. Podle typu výroby a montáže je pak třeba zvolit jednu z mnoha možností řešení (zásobování linek celými paletami, přepravkami nebo KLT boxy). Pro každý typ zásobování je vhodná jiná tažná souprava – zapojení vozíků pro celé palety, vozíků pro transport přepravek i v kombinaci s paletovým adaptérem, regálových vozíků, e-rámů, b-rámů, c-rámů nebo AGV.
Připravte se na případnou celkovou změnu a v první řadě proveďte audit
V každém případě je potřeba počítat s tím, že jakákoliv změna se může dotknout celého systému včetně úpravy rozmístění strojů nebo montážních pracovišť. Kromě výměny dopravních prostředků je nutné posoudit také způsob řízení dopravy a jeho digitalizaci při zásobování linek (milkrun, forma signálů předávaných od linky až po software/WMS propojený s dopravními prostředky a skladem).
„Naše doporučení je nejdříve provést audit stávajícího stavu a po důkladné analýze a vyhodnocení možných způsobů řešení teprve přijmout správné rozhodnutí.“
Karel Šprojcar, JK Logistika