Jak na automatizaci logistiky v SAP – udržitelně, flexibilně a koncepčně
Dost možná je to případ i vašeho podniku – víte, které činnosti chcete sejmout z beder svých zaměstnanců, máte celkem jasnou představu, jakou automatizační technikou byste chtěli podpořit fungování skladu, a máte načrtnutou vizi uspořádání prostor i procesů. Jak přemýšlet o automatizaci s ohledem na systémy řídící váš sklad (nebo dokonce celou firmu), poradí Jan Vápeník, Business Development Manager pro oblast řešení SAP ze společnosti Aimtec.
Před několika lety jsme o automatizaci mluvili téměř výhradně v budoucím čase. Vnímáte u svých klientů, že ta budoucnost už je tady?
Ano, to je i moje zkušenost. Nedostatek pracovních sil na trhu práce urychlil poptávku po automatizačních projektech a o „nějaké formě automatizace“ uvažují téměř všichni. Bohužel často narážíme na to, že hlavní pozornost je věnována výběru technologií a teprve pak zákazník přemýšlí nad tím, jak vlastně propojit všechna ta AGV, dopravníky a VLS se stávajícím IT řešením pro řízení skladu nebo výroby. Výsledkem jsou často slepence systémů, které možná samostatně pracují brilantně, ale složitou a hlavně zbytečnou integrací fungují doslova jako generátory starostí.
Jan Vápeník
Business Development Manager SAP
Aimtec
Jaké potíže podle vás způsobuje podnikům nevhodná integrace systémů?
Smysluplná digitalizace stojí na datech. Na tom, že existují, že jsou správná, jednotná a dostupná. Mám-li více systémů, hrozí, že data jednotná nejsou, tudíž například nákupčí a šéf logistiky pracují s jinými podklady. Časové zpoždění, chybná integrace, problematické propsání do všech struktur ERP… Například zcela základní transakce vyskladnění položky do výroby se propadá až do nákladů, controllingu a zpětného sledování. Tím vyvolává odezvu na více místech v systému – jednoduchou transakci zpracuje WMS, MES, kvalita i účetnictví. A teď si představte tu paseku, když mají data třeba i jen malé zpoždění. Přitom jde reálně o miliony a miliony záznamů, o žádnou zanedbatelnou drobnost. A to neberu v potaz, že přenos těchto dat je navíc často zpoplatněn poskytovatelem licencí jednotlivých řešení – máme tu tedy ještě vícenáklady.
Vy jste specialista na SAP, což je opravdu páteřní systém pro společnosti, které jej užívají. I zde doporučujete napojení automatizačních technologií napřímo?
Rozhodně ano. SAP je systém, který je někdy zbytečně opředen mýtem složitosti. Ve skutečnosti je to především robustní řešení, které je schopno pro potřeby podniku pokrýt prakticky jakoukoli situaci a jakýkoli proces. A je samozřejmě perfektně připraveno i na nasazení automatizačních technologií. Nahrazovat část jeho funkcionality jiným systémem je obvykle prostě zbytečné a takový záměr vzniká pouhou neznalostí možností stávajícího řešení.
Nenarážíte na to, že mateřské společnosti neumožňují zásahy do klíčových systémů, jako je SAP? Vámi zmíněná forma integrace prostřednictvím jiného řešení je tedy jediná možnost?
Setkáváme se spíše s tím, že korporace trvají na určitém standardu systému. Je to naprosto pochopitelné. Velmi často totiž zásahy do systému reálně znamenají to, že se třeba i velmi schopný specialista nebo externí konzultant pustí do tvorby desítek a stovek tzv. zetkových, tedy na míru naprogramovaných, nestandardních transakcí. Ve výsledku dané přizpůsobení nějak funguje. Dokumentace je také nedokonalá nebo spíše žádná a za rok potřebujeme nastavení upravit zase o trochu víc. Za několik let pak máme systém, ve kterém se doslova nikdo nevyzná a každý se do něho bojí sáhnout. Hlavně, že to drží pohromadě.
Když dojde na automatizaci, je ale do systému zapotřebí zasáhnout a poměrně zásadně jej upravit. Jde to vůbec?
Podniky v takovou chvíli volí právě tu popisovanou a zdánlivě snazší cestu integrace automatizačních technologií za pomoci softwaru třetích stran. Tím zcela zásadně ustoupí z pozic – přistoupí na nekonzistentní data, ztratí výhodu propojenosti a jednoho pohledu na ně. A to vše jen proto, že jejich stávající systém v tu chvíli už díky množství úprav připomíná hromadu modelíny slitou v hnědošedou beztvarou hmotu a zdá se příliš náročné snažit se jej znovu přenastavit. A opravdu, někdy je to vážně výzva.
Taková je ale realita. Přizpůsobení systému podmínkám podniku je obvykle nutné, jinak neodpovídá jeho skutečným potřebám.
Jistě, ale řešení není tak složité, je to jen o koncepčním přístupu. My máme se systémem SAP zkušenost víc než patnáct let a navíc pracujeme v extrémně náročném a proměnlivém odvětví automotive. Pochopili jsme, že musíme postupovat systematicky a především udržitelně. Máme tým vývojářů, kteří pracují striktně se standardy systému SAP a upravují jej tak, abychom byli schopni reagovat na požadavky, se kterými se u zákazníků setkáváme. Dost pravděpodobně jsme už stejnou nebo podobnou situaci řešili u někoho z kolegů z výrobních společností. Řešili, to znamená: zestandardizovali, naprogramovali, zapsali do dokumentace a implementovali. Představte si, jako bychom místo plácání modelíny stavěli z lega. Potřebujete upravit stávající model? Nic se neděje, prostě odebereme kostičku a nahradíme jinou. A můžeme to dělat prakticky donekonečna. A vše bude pořád držet pohromadě. Tak k úpravám systému přistupujeme my.
Pokud byste tedy měl stručně shrnout svá doporučení pro společnosti, které teprve chystají automatizační projekty? Jaká by byla?
Pokud se chystáte automatizovat, od začátku uvažujte o tom, jak všechny technologie prakticky napojíte na systémy, kterými řídíte sklady, výrobu nebo celý podnik. Nemějte z integrace obavy, ale buďte prozřetelní a své vize od počátku konfrontujte i s možnostmi stávajících řešení. Přistupujte k úpravám koncepčně, chtějte srozumitelné nastavení a perfektní dokumentaci. A samozřejmě v případě tak komplexních řešení, jako je SAP, hledejte pro tento úkol osvědčeného, nikoli dodavatele, ale spíše partnera, který tempu rozvoje vaší logistiky nejen stačí, ale je schopen přinášet nové podněty.
Jan Vápeník, Business Development Manager SAP, Aimtec
Jan se více než 18 let věnuje obchodnímu rozvoji divize SAP společnosti Aimtec. Soustředí se jak na ERP řešení v oblasti automotive, tak pokročilá řešení pro shopfloor (MOM). Je zodpovědný za partnerství se SAP ČR a má na starosti account management korporátních zákazníků. Spolupracuje se společnostmi, jako YAPP Automotive, Alfmeier, PAL, Amphenol, nebo Lasselsberger.