Inteligentní kamerové systémy v roce 2022 – jak fungují?
Z průzkumu Trendy v české logistice 2022, který SKLAD provedl mezi logistickými experty letos na podzim, vyplynulo, že v oblasti zabezpečení mají firmy největší zájem o nasazení chytrých kamerových systémů. Jako svou prioritu je označilo 89 % respondentů. Co se ale pod pojmem „chytré kamery“ vlastně skrývá?
Příkladem moderního řešení videodohledu je služba Remote Video Solutions (RVS), kterou poskytuje bezpečnostní agentura SECURITAS ČR. O tom, že tento způsob vzdáleného monitoringu je skutečně inteligentní a funkční, svědčí stovky instalací v České republice a rostoucí počet klientů i v oblasti logistiky.
1. Monitoring pouze při poplachových stavech
Klíčovým prvkem systému RVS jsou kamery, které mají automatickou detekci událostí. Kamera tak sama upozorňuje například na situace, kdy přes plot objektu přelézá osoba, nebo kdy se v prázdném areálu po zavírací době objeví nějaký pohyb. Důležitý prvek, který vyžaduje přesné nastavení, je právě automatické vyhodnocování poplachového stavu. V SECURITAS ČR proto využívají software na bázi umělé inteligence, který výrazně zpřesňuje videoanalytické funkce kamer a dokáže až o 40 % snížit množství falešných poplachů. Výsledkem je, že operátor kamerového systému nesleduje samotné on-line záběry ze stovek kamer, ale pouze upozornění na skutečné poplachové stavy.
2. Spolehlivý systém reakce
Jakákoli inteligence v kamerách nemá význam, pokud neexistuje spolehlivý plán reakce na poplachy. Systém RVS je monitorován z moderního dispečinku Securitas Operation Center, kde se tým kvalifikovaných operátorů stará o mnoho set kamer této služby. Na rozdíl od ostrahy na místě, například pracovníků vrátnice, zde neexistuje riziko úplatného jednání – dispečer se nachází mnoho kilometrů od střeženého objektu, jehož zaměstnance nebo přesnou polohu ani nemusí znát. Při upozornění na poplach prostě jedná podle předem smluveného zásahového plánu, který se při poplachu objeví na monitoru dispečinku.
3. Rozdíl je ve zvuku
Unikátním prvkem systému RVS je integrace tlakových reproduktorů, které ozvučují střežený prostor. Zkušenosti totiž ukazují, že 99 % narušitelů od svého nezákonného počínání nebo záměru upustí, pokud jsou přistiženi na místě a upozorněni na to, že se na blíží ostraha nebo mobilní zásahová jednotka. Díky reproduktoru může operátor přímo oslovit osobu ve sledovaném prostoru, například slovy „pane v červené bundě, opusťte prostor!“ (a nejde tedy jen o předem nahrané zvukové varování), což hraje při tomto vzdáleném monitoringu klíčovou roli.
4. Snadno se integruje s dalšími systémy
Výhodou moderních chytrých kamer a služby RVS je to, že kamery fungují jako síťová zařízení, které lze snadno propojit s dalšími prvky. V závislosti na celkovém bezpečnostním auditu objektu je takto možné vytvořit systém integrovaný například s eVrátnicí, kioskem eRecepce, PZTS, s chytrými parkovacími systémy, přístupovými a dalšími systémy.
5. Úspornější než ostraha na místě
Inteligentní kamery možná nenahradí fyzickou ostrahu na místě úplně, ale v mnoha případech jsou efektivnější a úspornější. Díky IR přísvitu není problém, aby kamery detekovaly i v noci při zhasnutém osvětlení, navíc systém funguje stále, nejen v určitých intervalech, jako je tomu při obchůzce lidského strážného. Přitom pokud sečteme celkové náklady na pořízení a provoz takového systému, dostaneme se v průměru na 50% cenu proti nákladům na tým bezpečnostních pracovníků na místě.