Co všechno s sebou nese BOZP ve skladu: Podlahové značení (2. díl)
V 1. dílu seriálu Co všechno s sebou nese BOZP ve skladu jsme se zabývali čistotou a úklidem logistických a skladových prostor. Dnes se zamyslíme nad tím, jak maximalizovat bezpečnost podlahy. Uklouznutí nebo zakopnutí a následný pád totiž patří k nejčastějším příčinám úrazů na pracovišti. Jak jim co nejúčinněji předcházet?
Nepodceňujte podlahové značení
Podlaha by samozřejmě měla být ve výborném stavu – její povrch by měl být ideálně hladký a nepoškozený. To ale není všechno. V logistických provozech musíme důsledně oddělovat prostory, kde se pohybuje manipulační a jiná technika, od těch, kde se pohybují lidé. A to začíná od podlahy. Skvěle vám k tomu poslouží podlahové pásky a značky. Páskami můžete vymezit oblast nakládky/vykládky zboží a bezpečné/nebezpečné zóny. Vybírat můžete z různě odolných pásek v různých barvách, to platí i v případě protiskluzových pásek. Co všechno vzít při výběru pásky v úvahu? Projděte si přehledné tabulky:
Pokud vyznačujete směr pohybu, nezapomeňte pásky doplnit značkami, jako jsou stopy nebo šipky. Jejich obrovskou výhodou je multijazyčnost – díky jasným symbolům je nemusíte doplňovat žádným textem, který byste museli překládat pro zaměstnance mluvící jiným jazykem. Stejný princip platí i u značek zákazových (typu „Zákaz vstupu“), příkazových (jako „Použij ochrannou přilbu“) a výstražných (typicky „Pozor, vysokozdvižné vozíky“), které mají pevně dané také barevné provedení, a to červenobílé (zákazové značky), modrobílé (příkazové značky) a žlutočerné (výstražné značky). Co je důležité, všechny tyto podlahové značky musí být protiskluzové. Stojí také za zmínku skutečnost, že se při chůzi často díváme dolů, a tak můžeme snadno přehlédnout vertikální značení. Podlahové značky ho proto skvěle doplňují.
Když mluvíme o podlahových značkách, měli bychom zmínit také skladové značky. Pomocí značek ve tvaru L, T, I, kříže, čtverce nebo kolečka jasně vyznačíte plochy určené pro palety apod. Podlahové kapsy zase využijete pro čárové a QR kódy, které můžete kdykoli podle potřeby aktualizovat.
Pro rychlé a dočasné označení místa, kde hrozí nebezpečí nebo kde je například třeba něco opravit, použijte značkovací spreje.
Několik praktických tipů
Inspirujte se ověřenými tipy z praxe:
- Označte schody a jiná nebezpečná místa výstražným, tj. šrafovaným značením – ať už žlutočerným, nebo červenobílým.
- První a poslední schod označte fotoluminiscenčním kolečkem, které slouží jako bezpečnostní i orientační značení. Pozor: jde o legislativní povinnost! Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. (Nařízení vlády o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí) v bodě 5.10 ukládá tuto povinnost: „Ve stavbách pro výrobu a skladování musí být první (nástupní) a poslední (výstupní) stupeň v každém [schodišťovém] rameni rozeznatelný od okolní podlahy.“
- Podlahová značka před dveře vám poslouží jako tři značky v jedné. Upozorní na nebezpečný prostor otevírání/zavírání dveří, upozorní na prostor, kde nikdo nesmí nic nechávat/skladovat, a poslouží při značení únikové cesty. Podobně fungují půlkruhová označení míst, kde je na stěně lékárnička, hasicí přístroj, defibrilátor, bezpečnostní sprcha apod.
Další praktické tipy a rady najdete v Produktovém rádci HAPPY ENDu s názvem Podlahové a orientační značení.