Co stojí za růstem trhu s rozvojovými pozemky v ČR?
Zdá se to jako pozitivní zpráva. Trh s rozvojovými pozemky v České republice po delší odmlce znovu roste. Za touto akcelerací ale stojí ekonomický útlum v některých oborech, a dokonce ukončení působení řady firem na našem území. Pro mnoho z nich je prodej zbytných nemovitostí nebo pozemků zamýšlených pro budoucí expanzi jednou z mála cest, jak se vyhnout ekonomické ztrátě.
V roce 2023 ceny pozemků stagnovaly. Standardně roste cena připravených stavebních pozemků o 10 až 15 % ročně, což opět vidíme v posledních měsících. To je motivací pro prodávající. Poměrně novou zkušeností je, že na straně kupujících převažují přímí uživatelé, nikoliv developeři. Zdá se, že vlastnictví skladů a výrobních hal se stává trendem. Spekulativní developerská výstavba se snížila na minimum.
Jakub Holec, ředitel, 108 REAL ESTATE
Důvody odchodu – rostoucí personální náklady nebo daňové aspekty
108 REAL ESTATE řeší několik prodejů nemovitostního majetku firem, které se rozhodly svou činnost ukončit v České republice a pokračovat na jiných trzích. Důvodem jejich odchodu jsou rostoucí náklady na zaměstnance, dražší provoz a další daňové aspekty. Některé případy jsou spojené s ukončením etapy veřejné podpory – období deseti let udržitelnosti.
Přímé pořízení pozemků versus spekulativní nákup
Na trhu se ale objevuje stále více koncových uživatelů, převážně ze segmentu strojírenství, logistiky nebo elektromobility, kteří mají zájem o přímý nákup pozemků s cílem budoucí výstavby bez součinnosti s developery. V případě standardních rozvojových pozemků však zůstává schéma neměnné. Prodávajícími jsou nejčastěji vlastníci, kteří nemovitost spekulativně nakoupili a realizovali na ní přidanou hodnotu formou povolovacích procesů.
Pro podrobnější informace k tématu navštivte stránky společnosti 108 REAL ESTATE.