Chcete automatizovat? Plánujte několik let dopředu
Poslední dva roky přinesly velmi nestabilní situaci v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Většina výrobců a dodavatelů čelí problémům s nedostatkem materiálu a komponent. Dodací lhůty jednotlivých vstupů se enormně protahují. Vše se navíc zdražuje. Dopady to má i na projekty automatizace. Zákazníci a dodavatelé se budou muset přizpůsobit. Je realita opravdu tak špatná, dá se předvídat budoucnost a existují vůbec nějaká doporučení?
Vlivem pandemie covidu-19 a událostí na východě Evropy mnoho firem zjednodušuje vlastní výrobky nebo vyrábí na poslední chvíli. Řada z nich také navyšuje sklady, což je pravým opakem trendu předchozí dekády. Všechny uvedené jevy otevírají dveře k přehodnocení stávajících firemních procesů a nutí k automatizaci pro zajištění odolnosti firmy v době nejistoty.
Není z čeho vyrábět a ceny jsou vysoké
Zavedení úspěšného automatizačního projektu se ale v současnosti značně komplikuje. Je nutné vše dopředu dostatečně plánovat, protože řada komponent a materiálů má dodací lhůtu několik měsíců. Zároveň se prodávají až za desetinásobek katalogové ceny.
„Najednou už není hlavní otázkou, mezi kolika dodavateli zorganizovat výběrové řízení a jak je ‚dotlačit‘ k co nejnižší ceně. Prioritou je zajištění požadovaného materiálu nebo komponent a jejich dodací lhůta,“ upozorňuje Karel Šprojcar ze společnosti JK Logistika.
„Situace s dodávkami elektrokomponent je kritická. Je to způsobeno i tím, že určité výrobky jsou vyráběny v masivních množstvích pro celý svět v jednom výrobním podniku,“ říká Jiří Neumann, Managing Director, Blumenbecker Prag.
„Prvotní zadrhávání logistických řetězců způsobilo ohromný nárůst poptávky, což mělo za následek přehlcení výroby. V kombinaci s výpadky konkrétních komponent to roztočilo spirálu, v jejímž důsledku jsou dodací lhůty delší než jeden rok. Bohužel nic nenaznačuje, že se v dohledné době situace změní, spíše naopak.“
Jiří Neumann, Managing Director, Blumenbecker Prag
Také Jan Peroutka, technický ředitel, SECURITAS ČR, ve svém oboru potvrzuje delší dodací doby klíčových komponent a hardwaru, které se odrážejí i na ceně: „Zatímco jsme dlouhá léta sledovali trend zlevňování bezpečnostních technologií, letos vidíme průměrný růst cen až o 20 %. Navíc se stává, že dodavatel není schopen termín dodávky ani odhadnout.“
Situaci v dodávkách manipulační techniky popisuje Filip Šustek, Sales Engineer Advanced Aplications, STILL ČR: „Ve výrobě standardních vozíků jsou u většiny modelů dodací lhůty násobně delší. V minulosti bylo standardem dodání do 8–12 týdnů, dnes není ničím neobvyklým dodací lhůta 12 měsíců. Například u VNA vozíků se dodací lhůty prodloužily zhruba o polovinu.“
Nedostatek surovin není jediný problém
Zavedení automatizace do provozu se stalo cílem mnoha firem a i přes zmíněné faktory poptávka po ní stále vzrůstá. Je však potřeba si realisticky přiznat, že dojde ke zpomalení tohoto trendu také z nedostatku kapacit na straně dodavatelů, což potvrzuje i Filip Šustek: „Kromě nedostatku vstupů stav komplikuje i velká vytíženost realizačních týmů. Z původních 9–12 měsíců se některé projekty automatizace protáhly na 15–18 měsíců.“
„I zadavatelé velkých projektů, kteří rozešlou poptávku na významné dodavatele, se potýkají se situací, kdy nedostanou nabídku žádnou. Dodavatelé si vybírají, na které poptávky budou reagovat.“
Libor Mihalka, LogTech
Rezistentnost trhu průmyslových prostor je až překvapivá, ale…
Firmy často hledají pro automatizovaný sklad nebo pro výrobu nové průmyslové prostory. Trh v České republice je ale vůči všem aktuálním vnějším negativním jevům až s podivem rezistentní. Jak flexibilně jsou schopni v turbulentním prostředí fungovat developeři a nájemci, dokazují slova Jakuba Holce, ředitele 108 AGENCY. „Právě kapitálově silní nebo zdravě odvážní developeři, kteří se stihli předzásobit rozvojovými pozemky, staví jeden projekt za druhým. Ti, kdo se nebojí riskovat, jdou do spekulativní výstavby.“
Ani u nájemců není i přes zvyšující se ceny nájemného aktuálně vidět pokles poptávky. Ze současných rekordních 1,1 mil. m2 nových průmyslových prostor ve výstavbě jich mají zasmluvněno přes 75 %.
Je vůbec nějaký návod, jak se připravit?
Jednotná a jednoduchá rada, na co se mají firmy připravit, neexistuje. Obecná doporučení jsou: plánovat nejen automatizační projekty s dostatečným předstihem, zajistit si dostatek zásob jako bezpečnostní buffer a k tomu být flexibilní.
„Realizace komplexního projektu automatizace nyní může trvat i několik let. Při plánování dalšího rozvoje podniku je potřeba tuto skutečnost vzít v úvahu."
Karel Šprojcar, JK Logistika
Obdobný názor má Jiří Neumann: „Pokud se rozhodnu robotizovat nebo automatizovat logistiku, musím začít plánovat minimálně dva roky dopředu. Je třeba mít velmi dobře ošetřenou smlouvu o dílo, která musí zahrnovat vliv nestabilních cen materiálových vstupů.“
Jakub Holec důležitost dostatečného plánování potvrzuje i při hledání nových prostor: „Konkrétní potřebu je ideální řešit 24–30 měsíců předem. Pokud jako nájemce indikujete prvotní signály expanze nebo změny potřeb, není na co čekat.“
Rostislav Schwob, Supply Chain Solutions Director, Aimtec, doporučuje výrobním firmám jít cestou digitalizace, která přinese větší nezávislost a agilitu: „V IT je to stejné jako v ostatních oblastech – nedostatek kapacity a delší čekací lhůty na projekty. Digitalizační platforma představující nástroj pro propojení ERP a řízení různých automatizačních technologií může tento trend částečně rozptýlit. Nabízí prostředí, které si zákazník může sám měnit. Cílem je flexibilita, nezávislost a rychlost.“