Bezpečnost v logistice: Chtějte víc než jen ostrahu skladu – 1. díl
Bezpečnostní manažeři logistických společností musí mít schopnost nadhledu – chcete-li zabezpečit váš provoz, nemůžete přemýšlet jen o jednom slabém místě. Podobně když vybíráte bezpečnostní řešení, nikdy nenajdete tu jedinou „zázračnou“ službu nebo technologii, spíš budete hledat jejich vhodnou kombinaci. A právě s tím pomáhá svým klientům SECURITAS ČR.
Především musíme připomenout, že bezpečnost logistiky nezahrnuje jen samotný sklad – logistické společnosti totiž obvykle potřebují minimalizovat rizika napříč celým dodavatelským řetězcem. Největší bezpečnostní agentura v Česku SECURITAS ČR se proto zaměřuje na komplexní zabezpečení v oblastech, které bychom mohli zjednodušeně nazvat třemi pilíři dodavatelského řetězce:
- Výroba & skladování
- Přeprava
- Parkování převáženého zboží na střežených parkovištích
Každý z těchto pilířů čelí odlišným bezpečnostním hrozbám, před kterými se lze vhodně chránit. V tomto článku se zaměříme na první oblast, tedy na oblast výroby a skladování. Konkrétně na komplexní řešení, integraci systémů ochrany a eliminaci rizik u vchodů a vjezdů do objektů.
Komplexní řešení bez vstupní investice
Každé nabídce na komplexní bezpečnostní řešení předchází provedení kvalifikovaného risk scanu, na jehož základě si zákazník může srovnat své priority. V případě výrobních a skladových prostor obvykle stojí na prvním místě mezi riziky krádež zboží, požár, vloupání do objektu nebo neoprávněný vstup osob – přičemž v analýze rizik jsou vždy zahrnuty konkrétní specifikace areálu. Co ale myslíme „komplexním bezpečnostním řešením“?
Vždy jde o kombinaci služeb (například fyzické ostrahy, recepční služby, monitorovací služby aj.) a bezpečnostních technologií s následných servisem.
Ekonomicky zajímavé je přitom to, že samotnou instalaci může ze 100 % zafinancovat bezpečnostní agentura a zákazník tím získá celé řešení v rámci jednoho fixního paušálu, který se rozpočítá na dobu trvání smlouvy.
Martina Němcová, Marketing Manager, SECURITAS ČR
Základní systémy je třeba dobře integrovat
Základem zabezpečení každého moderního logistického skladu jsou dnes kamerový (CCTV), přístupový (ACS) a poplachový zabezpečovací a tísňový (PZTS) systém. Tyto systémy ochrání celý objekt, požadované střežené zóny i prostory zvláštního významu před neoprávněným vstupem a pohybem osob. Jsou také nezbytným preventivním opatřením, které pomáhá redukovat ztráty zboží. Základem požární ochrany objektu je pak elektrická požární signalizace (EPS), která vychází z požárně bezpečnostního řešení stavby. Proč má význam svěřit instalaci těchto čtyř základních systémů bezpečnostní agentuře?
Klíčovým slovem je integrace. Naším standardem je navrhovat komplexní řešení, jednoduchá pro uživatele i další obsluhu, která díky vhodnému softwaru propojí nejrůznější bezpečnostní systémy do jednoho rozhraní se společným ovládáním. A nakonec k technologiím umíme přidat i spolehlivou službu monitoringu a ostrahy.
Martina Němcová, Marketing Manager, SECURITAS ČR
Vchody a vjezdy – moderní způsob, jak eliminovat rizika
Kritickým místem, kde lze předcházet krádežím zboží nebo vstupu nepovolaných osob, jsou vchody a vjezdy do skladových areálů. Je to také místo, kde se často zbytečně plýtvá lidskými kapacitami na úkoly, které jde automatizovat. Například klasická recepce s obsluhou může být nahrazena eRecepcí – stylovým kioskem, který lze nakonfigurovat podle potřeb každého objektu. eRecepce dokáže samoobslužně odbavovat nebo registrovat návštěvy jednotlivců i skupin, může obsahovat čtečku dokladů, termickou tiskárnu, podpisový tablet nebo čtečku QR kódů. Návštěvníci tady také mohou získat základní vstupní informace, například seznámení s BOZP.
Poblíž eRecepce lze umístit i další chytrá zařízení. Třeba smart box, který se hodí k předávání nejrůznějších předmětů – interních dokumentů a smluv, dokumentů potřebných pro přepravu, pošty, zásilek, ochranných pracovních pomůcek a dalších předmětů. Nebo key box, který slouží k bezobslužnému výdeji klíčů. Díky tomu, že je v této skříňce každý klíč uzamčen v individuální pozici, nehrozí riziko jejich zneužití nebo ztracení.
Snad ještě větší revoluci v zabezpečení logistických objektů přináší eVrátnice – tedy bezobslužná automatizovaná vrátnice. Místo několikačlenného týmu vrátných, kteří se zabývají kontrolou a odbavováním vozů, lze využít systém, který dokáže s pomocí kamery přečíst a automaticky evidovat SPZ přijíždějících aut, zajistit vizuální kontrolu zaplombování nebo evidovat další data o provozu a incidentech. Díky automatické závoře a automatickému ověřování oprávnění ke vstupu se tak může vrátnice zcela obejít bez personálu, nebo třeba jen s jedním pracovníkem, který všechna data ukládá v digitální podobě.