Vozíky STILL se představily v Brně

Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se konal první říjnový týden v Brně a společnost STILL, přední dodavatel individuálních intralogistických řešení a manipulační techniky, se zde již tradičně představila. Letošní expozice navázala na úspěšnou prezentaci produktových novinek na veletrzích LogiMAT a CeMAT.

Další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se konal první říjnový týden v Brně a společnost STILL, přední dodavatel individuálních intralogistických řešení a manipulační techniky, se zde již tradičně představila. Letošní expozice navázala na úspěšnou prezentaci produktových novinek na veletrzích LogiMAT a CeMAT.

Dlouhodobě se firma STILL soustředí především na vozíky s úspornými pohony, ať už elektrické, ve kterých je již historicky jedničkou, nebo alternativní pohony, jako třeba hybridní diesel-elektrický pohon. Proto i na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu představila novinky z této oblasti, na kterou se zaměřuje i svou kampaní Mise: Nulové emise.

Elektrické a hybridní pohony jsou budoucnost

Hlavní novinkou byl prémiový vysokozdvižný vozík RX 70 s nosností 3,5 tuny a s hybridním pohonem. Od představení prvního vozíku modelové řady RX 70 je to letos přesně deset let. K jubilejnímu výročí tak STILL přišel s upraveným modelem, který se poprvé představil veřejnosti na hannoverském veletrhu CeMAT. Nový vozík se stále opírá o hlavní vlastnosti původního modelu, a to je především efektivní výkon překládky při nízké spotřebě paliva. Přepracovaná verze se pak pyšní nejen moderním vzhledem, ale také prodlouženým rozvorem kol, což umožňuje stabilnější a komfortnější jízdu.

Dalším strojem, který byl na expozici k vidění, a kterým společnost STILL udává trendy a hranice výkonu, je osmitunový elektrický vozík RX 60 80. V roce 2015 tento stroj s přehledem vyhrál IFOY Award v kategorii „Vysokozdvižné vozíky s protizávažím o nosnosti nad 3,5 t“ a svým výkonem porazil i vozíky se spalovacími motory v této kategorii. Kromě schopnosti v praktickém nasazení, především s ohledem na hospodárnost, efektivní využívání energie, životnost, bezpečnost, ergonomii a design, byl hodnocen i inovační přínos.

Li-Ion technologie udává směr

To, že neustále narůstá trend využití baterií s lithium-iontovou technologií v manipulační technice, dokládá v posledních letech výrazně zvyšující se podíl elektrických vysokozdvižných vozíků na trhu z celkového obratu v Evropě, ale také skutečnost, že stále více uživatelů z logistiky a průmyslu dokáže ocenit výhody Li-Ion baterií oproti běžným olověným bateriím. Experti z Frauenhoferova institutu pokládají Li-Ion baterii za klíčovou technologii budoucích pohonů. Li-Ion baterie funguje jako centrální zásobník energie a při vhodném  dimenzování je vhodná pro všechny druhy elektrických vozíků, u kterých se využije její vysoká výkonnost.

Její výhody jsou nesporné. Li-Ion baterie je stoprocentně bezúdržbová, takže odpadá veškerá údržba týkající se doplňování elektrolytu. Další výhodou je skutečnost, že lze kdykoli a ve velmi krátkém čase provést mezidobíjení bez nutnosti speciálních prostor pro nabíjení. Tyto faktory zvyšují disponibilitu vozíků a mají citelný vliv na provozní náklady. Manipulační technika vybavená Li-Ion technologií spotřebuje již v současnosti až o 30 % méně energie než stroje s olověnými bateriemi s kapalným elektrolytem. Navíc její životnost je s 2500 garantovanými nabíjecími cykly minimálně dvojnásobná, podle druhu nasazení dokonce několikanásobná v porovnání s životností olověných baterií.

Na stánku STILL byla tato technologie představena ve spojení s ručně vedeným nízkozdvižným vozíkem EXU.

Pomocník při vychystávání

Kromě klasických vozíků STILL představil i jeden unikátní produkt, a to Ergopick. Jedná se o vozík pro horizontální vychystávání CX-S s vakuovým hadicovým zvedákem včetně jeřábového výložníku. Díky tomuto systému lze efektivně a ergonomicky manipulovat, resp. vychystávat těžká a objemná břemena o nosnosti 40 kg bez nutnosti náročného shýbání obsluhy.

„V letošní expozici jsme nabídli spoustu novinek, které udávají směr budoucnosti manipulační techniky. Pevně věřím, že každý návštěvník si z našich strojů vybral to své, představili jsme opravdu špičky, co se týče trendů v intralogistice“, říká Jan Weiss, regionální vedoucí prodeje firmy STILL.