Zavedení systému DCIxWMS odstartovalo spolupráci se společností Alfa Plastik

« 10. 6. 2016 »

Společnost AIMTEC implementovala řešení DCIxWMS pro řízení skladů a materiálové logistiky v bruntálském závodě firmy Alfa Plastik. Jedním z požadavků bylo prokázatdodržování metody FIFO a zjednodušení a zpřehlednění procesu logistiky na příjmu a expedici. Projekt trval měsíc a půl a na konci března 2016 došlo ke spuštění do produktivního provozu. Do budoucna společnost uvažuje o rozšíření systému v oblasti sběru dat z výroby prostřednictvím DCIxMES a o zavedení pokročilého plánování výroby APS systémem Asprova. Funkční řešení je zvažováno využít i v tachovském závodu.

Od příjmu po expedici

Na začátku projektu byly definovány projektové cíle. Společnost Alfa Plastik ve své pobočce v Bruntálu hledala systém, který by zajistil minimalizaci lidských chyb při manipulaci s materiálem, jeho sledovatelnost a prokázání dodržování metody FIFO při zákaznickém auditu od příjmu vstupního materiálu, až po expedici finálních výrobků. Vybrala si řešeníDCIxWMS od společnosti AIMTEC. Součástí dodávky byly čtečky čárových kódů a tiskárny pro tisk zákaznicky definovaných etiket. Jejich úkolem je jednoznačná identifikace finálních výrobků a evidování v systému, které umožní zpětnou sledovatelnost materiálu. Aplikace poskytuje přesné informace, který materiál vstupuje do výroby. Je možné zjistit, z jakého konkrétního materiálu nebo šarže jsou produkty vyrobeny.

„Společnost AIMTEC nám vyřešila jak sledovatelnost vstupního materiálu, tak expediční část finálních výrobků. Díky zavedení DCIxWMS jsme schopni dodržet požadavky zákaznického auditu. Ve firmě AIMTEC spatřujeme potenciálního partnera i pro naše budoucí projekty,“ vysvětluje ředitel závodu Alfa Plastik v Bruntálu, Adam Šotek.

Alfa Plastik vznesla požadavek na zavedení systému DCIxWMS v polovině února 2016, ke konci března byl zahájen produktivní provoz. Ten musel být funkční do začátku dubna.

Integrace s dalšími produkty

Do budoucna zvažuje společnost Alfa Plastik implementovat systém pro sběr dat přímo ze strojů. DCIxWMS by tak bylo rozšířeno o další modul z řady DCIx pod označenímDCIxMES. Ten umožňuje zvýšit efektivnost, zlepšit plánování a sledovatelnost toku materiálů a snížit hladinu zásob v rozpracované výrobě. V oblasti plánování výroby zvažuje společnost Alfa Plastik zavést systém pro pokročilé plánování výroby. V jejím hledáčku je APS systém Asprova, který umožňuje plánovat frontu práce a dodržovat splnění termínů zakázek. Na základě úspěšné spolupráce mohou být řešení rozšířena také do výrobního závodu Alfa Plastik v Tachově.

Alfa Plastik, a.s.

Alfa Plastik je společnost působící více než šedesát let v plastikářském průmyslu. Nabízí vývoj, výrobu a montáž plastových výlisků. Společnost navrhuje, konstruuje a vyrábí formy pro potravinářské, nápojové a logistické obaly, zároveň je dodavatelem komponent pro automobilový průmysl. Spolupracuje s největším světovým výrobcem cestovních kufrů, se kterým se podílí na vývoji a výrobě. Mezi její zákazníky patří například společnosti Alliance Healthcare, Automotive Lighting, AŽD, Coca Cola, Kofola, Lidl, skupina Lobkowicz, Magna, M.A.T., Plzeňský Prazdroj, PMS (Holba, Litovel, Zubr), Staropramen.