SPOLEČNOST STILL DODALA FLOTILU STROJŮ S LITHIUM-IONTOVOU TECHNOLOGIÍ FIRMĚ BRÜGGEN

« 10. 6. 2016 »

V dubnu 2016 společnost STILL, specialista na intralogistiku se sídlem v Hamburku, úspěšně realizovala jedinečný projekt v oblasti lithium-iontové technologie (Li-Ion). Jako první velký zákazník přechází na Li-Ion manipulační techniku STILL výrobce potravin Brüggen v závodě v Lübecku. Firmě Brüggen dodala společnost STILL celkem 66 nových vysokozdvižných vozíků s protizávažím, nízkozdvižných vozíků a vysokozdvižných vozíků v nejrůznějších provedeních.

Elektromobilita je budoucnost

Úspěšnou realizací velkého projektu s Li-Ion vozíky podtrhuje STILL své úsilí důsledně se prosazovat na poli elektromobility a do roku 2017 nabízet 90 % vozíků s lithium-iontovými bateriemi. První bilancování po uzavření velkého projektu ukazuje, že firma Brüggen (po podrobném poradenství a provedených analýzách nasazení společností STILL) dokázala s Li-Ion stroji dokonale využít potenciály v oblasti zvýšení efektivity a výrazně snížit provozní náklady.

Efektivita roste a náklady klesají

Společnost H. & J. Brüggen KG se řadí k největším evropským výrobcům müsli směsí a müsli tyčinek. Rodinná firma se sídlem v Lübecku dále produkuje cornflakes a cereálie a zásobuje surovinami a polotovary firmy v potravinářském průmyslu. Produkty, jako jsou müsli, müsli tyčinky, cornflakes, ovesné vločky a cereálie, se prodávají jak pod obchodními značkami německých a mezinárodních řetězců, tak i pod vlastní značkou. Pro udržení kroku s konkurencí jsou v těchto obchodech kromě vysoké kvality produktů alfou a omegou vyladěné logistické procesy.

V minulém roce se společnost Brüggen rozhodla inovovat svou flotilu manipulační techniky. Hlavním cílem rozsáhlého projektu bylo dosažení kalkulovatelných nákladů na leasingové a produktové pakety, vysoké disponibility spojené s maximální flexibilitou v nasazení, rychlejšího nabíjení baterií a zajištění on-line nástroje pro řízení flotil. Ve výběrovém řízení přesvědčil specialista na logistiku, společnost STILL, svými Li-Ion stroji, prémiovým servisem a nabídkou vyhovující varianty leasingu. Každých šest let budou vozíky vyměněny za nové stroje a opravy, které bude zajišťovat zákaznický servis, jsou zahrnuty v leasingových splátkách.

Vyšší disponibilita a nižší provozní náklady

Nová flotila vozíků se mohla díky využití vozíků Li-Ion zmenšit o 23,8 %. „Vše, čím se ve firmě Brüggen mohou přepravovat palety, je od května nové,“ vysvětluje Marek Schröder, vedoucí logistiky/vedoucí nákupu – NonFood. Nejdříve se v každém oddělení provedla podrobná analýza, jaké požadavky by měly nové stroje plnit. Na základě jejích výsledků dodala společnost STILL vozíky v různých provedeních odpovídajících danému nasazení. Asistenti výroby si mohli různé modely prohlédnout přímo ve společnosti STILL a vybrat si příslušné vybavení. Aktuálně zde pracuje 39 různých modelů s různými výškami zdvihu, délkami vidlic a kapacitami baterie.

Specifikem tohoto projektu byl ovšem přechod od olověných baterií s kapalným elektrolytem na lithium-iontové baterie. Nový systém baterií přináší firmě Brüggen mnoho výhod: Díky vyšší výkonnosti se Li-Ion baterie hodí zejména tam, kde dosud olověné baterie narážely na své hranice, např. nasazení s potřebou vysokého výkonu nebo vícesměnná nasazení, při kterých se prováděla výměna baterie. Při stejných vnějších rozměrech disponují Li-Ion baterie dvojnásobnou hustotou výkonu, čímž lze ušetřit náklady na výměnu baterie a infrastrukturu. Další výhodou je, že je Li-Ion baterie bezúdržbová, čímž oproti olověné baterii odpadá veškerá údržba týkající se elektrolytu a zákazník s tím nemá žádné starosti. Pro pracovníky přechod na novou technologii znamená především usnadnění práce a větší komfort. Místo výměny baterií a jejich připojování k nabíjecí stanici, více než šestihodinového nabíjení a doplňování destilované vody nyní stačí pohodlné nabití přes přípojku, která je přístupná zvenčí. Tyto faktory zvyšují disponibilitu vozíků a pro firmu Brüggen mají výrazný vliv
na provozní náklady.

Mezinabíjení je oproti olověným bateriím s kapalným elektrolytem možné při každém stavu nabití. „Některé vysokozdvižné vozíky máme ve 24hodinovém provozu a jsme na ně odkázáni jak v logistice, tak i ve výrobě. Nové baterie můžeme kdykoli nabíjet i na pár minut, jak to všichni známe u mobilních telefonů.“ K nabíjení baterií mohou nyní pracovníci využívat přestávky. Již po 40 minutách jsou opět k dispozici dvě třetiny kapacity. U Li-Ion baterií je možných až 2 500 nabíjecích cyklů, což je dvojnásobek oproti klasickým olověným bateriím. Navíc u Li-Ion baterií nedochází k negativnímu paměťovému efektu. Tato moderní technologie nastavuje nové standardy i v oblasti bezpečnosti. Každý článek baterie lze kontrolovat v reálném čase a velmi přesný ukazatel vybití umožňuje mimořádně efektivní využívání výkonu.

Vyšší bezpečnost se systémem STILL FleetManager

Nové vozíky jsou také připojeny k modernímu nástroji pro řízení flotil. Všechny stroje jsou kvůli tomu vybaveny SIM kartou podobně jako mobilní telefon. Před používáním se musí pracovníci přihlásit a zkontrolovat, zda se na vozíku nevyskytuje závada. „V minulosti jsme měli velké problémy se škodami na vozících. Náklady na opravy a poškozené zboží byly vysoké,“ vysvětluje Marek Schröder. „Zákaznický servis nepokrývá násilná poškození ani u nových vozíků. Individuální kontrola přístupu nyní zajišťuje, že s vozíky pracují jen vyškolení pracovníci.“

Pokud dojde k nehodě, přepnou se vozíky automaticky na mikropojezd. Až po nahlášení případu se vozík opět uvolní. „Neexistuje bodový systém a STILL FleetManager ani není koncipován jako kontrolní nástroj. Jedná se o bezpečnost. Vozíky totiž dokážou být docela rychlé,“ uzavírá Marek Schröder. Jasné přiřazení strojů navíc zajišťuje, že jsou potřebné vozíky na odděleních v případě potřeby skutečně k dispozici. Elektronicky přenášená data může v případě závady pro zajištění rychlé opravy načíst přímo zákaznický servis.

„Úspěšné uzavření projektu, vysoká spokojenost firmy Brüggen s Li-Ion technologií a naše poradenství nám ukazují směr do budoucnosti,“ vysvětluje Holger Brandt, vedoucí prodeje společnosti STILL GmbH v Německu. „Pro nás je u všech projektů vždy prvořadé nejlepší řešení pro individuální typ nasazení u zákazníka. Zjistili jsme, že stále více uživatelů z logistiky a průmyslu dokáže ocenit výhody Li-Ion baterií oproti běžným olověným bateriím.

Firma STILL nabízí na celém světě komplexní intralogistická řešení a inteligentní kombinaci vysokozdvižných vozíků, skladové techniky, softwaru, služeb a servisu. Aktivity zakladatele firmy Hanse Stilla, který se v roce 1920 pustil do podnikání s obrovskou mírou kreativity, podnikatelského nadšení a kvality, rychle přerostlo v celosvětově známou a silnou značku. V současnosti je 8 000 kvalifikovaných pracovníků z výzkumu a vývoje, výroby, prodeje a servisu připraveno splnit individuální požadavky všech zákazníků po celém světě. Klíčem úspěchu společnosti jsou vysoce efektivní produkty, které sahají od specifických komplexních nabídek pro malé a velké provozy v různých oborech až po počítačové logistické programy pro řízení skladů a materiálových toků. Navštivte STILL také na internetu www.still.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/still.